بررسی 20 ویژگی جدید wordpress با به روز رسانی به وردپرس 5.9

wordpress 5.9

وردپرس 5.9 “Joséphine” در 25 ژانویه 2022 به عنوان اولین نسخه اصلی وردپرس در سال 2022 منتشر شد. بزرگترین چیزی که در مورد بروز رسانی wordpress  به نسخه  5.9 باید بدانید این است: با این بروزرسانی ویرایش کامل سایت (FSE) با استفاده از ویرایشگر بلوک وردپرس امکان پذیر است (البته به شرطی که قالب شما از آن پشتیبانی کند).

وردپرس 5.9 بزرگترین نسخه از ویژگی های گوتنبرگ از زمان راه اندازی اولیه گوتنبرگ در وردپرس 5.0 است. علاوه بر این، وردپرس 5.9 شامل 99 پیشرفت و 100 رفع اشکال است.

در این مقاله، موارد جدید و قابل توجه وردپرس 5.9 را بررسی می کنیم تا بتوانید از آخرین نسخه وردپرس بیشترین بهره را ببرید.

 

 

قبل از به روز رسانی: فراموش نکنید که از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید!

قبل از اجرای هر به روز رسانی اصلی هسته وردپرس، مطمئن شوید که از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید. توصیه می کنیم قبل از ادامه به روز رسانی، یک نسخه پشتیبان کامل تهیه کنید که شامل پایگاه داده وردپرس، فایل های وردپرس، تم ها، افزونه ها، کتابخانه رسانه و غیره باشد.

 

به یاد داشته باشید که قبل از به روز رسانی به وردپرس 5.9 از این قسمت های کلیدی سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید:

 •        WordPress database
 •         WordPress files
 •         Themes
 •         Plugins
 •        Media Library

 

ویرایش کامل سایت (FSE)

 

بزرگترین خبر در وردپرس 5.9 ورود ویرایش کامل سایت (FSE) است. به طور خلاصه، ویرایش کامل سایت به گونه ای طراحی شده است که شما را مستقیماً از طریق بخش مدیریت  وردپرس کنترل کل سایت خود را در اختیار داشته باشید.

 

هدف پروژه ویرایش کامل سایت وردپرس (FSE) استفاده از قدرت مدل بلوک گوتنبرگ در یک تجربه ویرایشی فراتر از محتوای پست یا صفحه است. به عبارت دیگر، ایده این است که کل سایت را با ویرایشگر بلوک قابل تنظیم کنید. حالت ویرایش کامل سایت ساختار سایت را درک می‌کند و راه‌هایی برای اصلاح عناصر سراسری مانند سرصفحه و پاورقی ارائه می‌کند.

قبلاً، تمام این کنترل‌ها منحصراً توسط قالب وردپرس شما انجام می‌شد، بنابراین قرار دادن آن در هسته وردپرس (با یک تم مبتنی بر بلوک فعال) یک تغییر روشی است که قبلاً وردپرس سبک‌های سراسر سایت را برای مواردی مانند هدر، پاورقی سایت شما مدیریت می‌کرد. ، وبلاگ و پست های وبلاگ.

 

 

 

با این حال، قبل از انجام سوئیچ، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 

برای استفاده از ویرایش کامل سایت به یک تم مبتنی بر بلوک نیاز دارید. تم بلوکی یک تم وردپرس با قالب هایی است که کاملاً از بلوک ها تشکیل شده است به طوری که علاوه بر محتوای پست انواع مختلف پست (صفحه ها، پست ها، …)، ویرایشگر بلوک نیز می تواند برای ویرایش تمام قسمت های سایت استفاده شود: هدرها. ، پاورقی ها، نوارهای کناری، و غیره. به احتمال زیاد: در حال حاضر از یک تم مبتنی بر بلوک استفاده نمی کنید.

شما مجبور نیستید ویرایش کامل سایت را بپذیرید. اگر هنوز برای یک تم مبتنی بر بلوک آماده نیستید، نگران نباشید. تم های “کلاسیک” همچنان وجود دارند و مانند همیشه کار می کنند.

1. معرفی ویرایشگر سایت (آزمایشی)

 

پس از فعال کردن یک تم بلوک، یک آیتم منوی جدید در زیر ظاهر به نام “Editor beta” نشان داده می شود. این ویرایشگر توانایی ویرایش بصری سبک‌ها و بلوک‌های سایت را برای صفحه اصلی، قالب‌ها و بخش‌های قالب باز می‌کند.

 

wordpress 5.9

 

همانطور که می بینید، ظاهر و طراحی شبیه به داشبورد مدیریت وردپرس و ویرایشگر پست/صفحه است. موارد منو در سمت چپ قرار دارند و حتی تنظیمات بیشتری از نوار ابزار بالا در دسترس هستند.

 

 

ویرایشگر سایت بتا ورودی برای ویرایش است:

Templates (تک پست، آرشیو و غیره)

Template parts (هدر، پاورقی و غیره)

استایل ها را از طریق نوار کناری سمت راست تنظیم کنید

بیایید هر یک از اینها را باز کنیم.

 

2. ویرایش قالب + ایجاد  قالب

 

ویرایش کامل سایت با تم مبتنی بر بلوک، امکان ویرایش قالب های سایت را باز می کند. در وردپرس، این فایل‌ها به‌طور سنتی فایل‌های کدی هستند که ساختار و سبک‌دهی بخش‌های مهم سایت شما را کنترل می‌کنند.

 

 

 

به عنوان مثال، Twenty Twenty-Two این الگوها را اضافه می کند:

 

404 – “صفحه” که در صورت یافتن محتوایی نمایش داده می شود.

Single Post – نحوه نمایش یک پست واحد.

page – نحوه نمایش یک صفحه

Page-home – صفحه اصلی شما.

Index – صفحه ای که تمام پست های شما را نمایش می دهد.

Single Post (بدون جداکننده)

Page (بدون جداکننده)

 

با کلیک بر روی هر یک از نام‌های قالب در لیست، می‌توانید الگو را در ویرایشگر مشابه ویرایشگر پست/صفحه ویرایش کنید. در اینجا می توانید بلوک ها، رنگ ها و غیره را تغییر دهید.

 

3. سفارشی سازی Template parts

 

Template parts یکی دیگر از جنبه‌های ویرایش کامل سایت است که به شما امکان می‌دهد اجزای خاصی از سایت خود را در سراسر سایت، از جمله سرصفحه و پاورقی، کنترل کنید.

 

 

Template parts شامل:

 

سربرگ – الگوی هدر یک ناحیه صفحه را تعریف می کند که معمولاً حاوی عنوان، لوگو و پیمایش اصلی است.

پاورقی – قالب پاورقی یک ناحیه صفحه را تعریف می کند که معمولاً شامل اعتبار سایت، پیوندهای اجتماعی یا هر ترکیب دیگری از بلوک است.

عمومی – قالب های عمومی اغلب نقش خاصی مانند نمایش محتوای پست را ایفا می کنند و به حوزه خاصی وابسته نیستند.

برای ویرایش روی هر یک از لیست کلیک کنید یا می توانید یک مورد جدید اضافه کنید.

 

 

 

4. استایل های گسترده سایت

 

یکی دیگر از ویژگی‌های بزرگ برای ویرایش کامل سایت که در ویرایشگر (بتا) موجود است، استایل ها، امکان سفارشی کردن رنگ‌ها، تایپوگرافی، طرح‌بندی‌ها و موارد دیگر سایت شماست. با Styles، می‌توانید سایت خود را تغییر دهید، یا با گزینه‌هایی برای همه چیز، از یک پالت رنگ جدید برای دکمه‌ها یا انتخاب یک فونت جدید، ظاهری کاملاً جدید به آن ببخشید.

 

با کلیک کردن روی نماد دایره، Styles را از نوار ابزار بالای ویرایشگر (بتا) در دسترس خواهید یافت.

 

 

پانل سبک های جدید چندین گزینه تنظیمات را باز می کند، از جمله:

Typography – تنظیمات تایپوگرافی را برای عناصر مختلف از جمله متن و پیوندها مدیریت کنید.

Colors – پالت ها و رنگ پیش فرض عناصر مختلف جهانی را در وب سایت مدیریت کنید. پالت ها برای ارائه گزینه های رنگی پیش فرض برای بلوک ها و ابزارهای مختلف طراحی استفاده می شوند. در اینجا می توانید رنگ ها را با برچسب آنها ویرایش کنید. شامل پس‌زمینه، متن و پیوندها است.

Layout – اضافه کردن فاصله داخلی

 

5. سبک های بلوک در سطح سایت

 

همچنین در Styles امکان تنظیم سبک های پیش فرض برای همه بلوک ها وجود دارد. به عنوان مثال، این می تواند برای سایت های مشتری بسیار مفید باشد، به خصوص اگر ترجیح دهید به مشتری اجازه ندهید سبک های زیادی را تغییر دهد یا سبک های خود را اضافه کند.

 

 

 

به شما این امکان داده می شود که ظاهر بلوک های خاص را هر زمان که استفاده می شوند سفارشی کنید، مانند:

 •        Headings
 •        Lists
 •        Quotes
 •        Buttons
 •        Covers
 •        Pullquotes

 

6. Twenty Twenty-Two، اولین تم بلوک پیش فرض

 

وردپرس 5.9 همراه با Twenty Twenty-Two، اولین تم بلوک پیش فرض در تاریخ وردپرس عرضه شد. Twenty Twenty-Two مثالی برای همه از این دیدگاه است که چگونه یک تم + ویرایش کامل سایت باید با هم کار کنند.

 

 

از صفحه خوش آمد وردپرس 5.9:

 

«این چیزی بیش از یک تم پیش‌فرض جدید است. این یک روش کاملاً جدید برای کار با مضامین وردپرس است. تم‌های بلوک طیف وسیعی از انتخاب‌های بصری را در دستان شما قرار می‌دهند، از طرح‌های رنگی و ترکیب حروف تا قالب‌های صفحه و فیلترهای تصویر – همه با هم، در رابطه با ویرایش سایت. با ایجاد تغییرات در یک مکان، می‌توانید به Twenty Twenty-Two همان ظاهر و حسی مانند برند یا سایر وب‌سایت‌های خود بدهید – یا ظاهر سایت خود را به سمت دیگری ببرید.

 

در مورد طراحی، Twenty Twenty-Two دارای پالت 17 رنگی جسورانه و مدرن الهام گرفته از طبیعت و سبک های گرادیان است. علاوه بر این، این تم از منبع سبک‌ وزن Serif Pro برای سرفصل‌ها استفاده می‌کند که برای پشتیبانی با یک sans-serif همراه شده است.

 

 

 

 

7. بلوک ناوبری جدید

 

وردپرس 5.9 یک بلوک ناوبری را معرفی می کند که به کاربران امکان می دهد منوهای ساخته شده با بلوک های مختلف از پیوندهای صفحه گرفته تا آرم سایت و موارد دیگر را ایجاد، مدیریت و استفاده مجدد کنند. با گنجاندن آن در نسخه 5.9 و تمام پیشرفت های اخیر آن، بلوک ناوبری دیگر آزمایشی در نظر گرفته نمی شود.

 

بلوک ناوبری جدید به شما این قدرت را می دهد که یک منوی پاسخگو همیشه روشن یا منویی را انتخاب کنید که با اندازه صفحه نمایش کاربر شما سازگار باشد. هر چیزی که ایجاد می کنید، بدانید که برای استفاده مجدد در هر کجا که دوست دارید، وجود دارد، چه در یک قالب کاملاً جدید یا پس از تغییر تم.

 

فقط توجه داشته باشید که بلوک ناوبری در حال حاضر نه فقط برای قطعات قالب در دسترس است. می توانید از بلوک در داخل هر پست یا صفحه نیز استفاده کنید.

 

 

 

8. حذف سفارشی ساز، منوها و ویجت ها (در صورت استفاده از تم مبتنی بر بلوک)

 

به دلیل ویژگی‌های جدیدی که تم‌های بلوک ارائه می‌کنند و امکان ویرایش مستقیم محتوای شما، منوی Customizer از داشبورد شما پنهان می‌شود مگر اینکه از افزونه‌ای استفاده کنید که به آن نیاز داشته باشد.

 

9. تنظیمات و کنترل های بیشتر برای بلوک ها

 

سرانجام! وردپرس 5.9 با ابزارهای تایپوگرافی جدید، کنترل های طرح بندی انعطاف پذیر، و کنترل دقیق تر بر روی جزئیات مانند فاصله، حاشیه ها و موارد دیگر برای بلوک ها کار می کند. پیش از این، تنظیمات بلوک بسیار محدود بود، به خصوص اگر می‌خواهید جزئیات را دقیق تنظیم کنید.

 

به عنوان مثال، بلوک پاراگراف پیش‌فرض اکنون شامل گزینه‌های رنگی برای رنگ متن با پیش‌نمایش هگز، رنگ پس‌زمینه، گزینه‌های گسترش‌یافته برای تایپوگرافی مانند ارتفاع خط، حروف کوچک، فاصله حروف و غیره است.

 

 

 

 

10. نمایش لیست بهتر و قدرتمندتر

 

نمای فهرستی یکی از مفیدترین ویژگی های ویرایشگر بلوک است، به خصوص اگر از طرح بندی های پیچیده تری استفاده می کنید نمای فهرست محدودیت های متعددی داشت، اما وردپرس 5.9 قابلیت استفاده را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

 

 

 

به عنوان مثال، در وردپرس 5.9، اکنون می توانید بلوک ها را به سمت راست در نمای لیست بکشید. این کار انتقال بلوک ها در ویرایشگر وردپرس را بسیار آسان تر می کند.

 

به خصوص برای چیدمان های پیچیده تر، این بسیار مفید است. اکنون، کنترل‌های ساده به شما این امکان را می‌دهند که در حین ساختن سایت، بخش‌ها را گسترش داده و جمع کنید – و لنگرهای HTML را به بلوک‌های خود اضافه کنید تا به کاربران کمک کند تا در اطراف یک صفحه باشند.

 

علاوه بر این، اکنون می‌توانید بلوک‌های تودرتو را گسترش داده و جمع کنید، که برای پیمایش ساختارهای بلوک پیچیده مفید است.

 

 

11. بلوک گالری بهتر

 

اکنون می توانید با هر تصویر در یک بلوک گالری به همان روشی رفتار کنید که در بلوک تصویر با آن رفتار می کنید.

 

با کلیک کردن بر روی یک تصویر در گالری خود، می‌توانید آن را متفاوت از تصویر بعدی استایل کنید یا همه آنها را یکسان کنید.

 

 

 

 

12. Block Patterns Explorer داخلی

 

الگوهای بلوک وردپرس، طرح‌بندی‌های بلوک وردپرس از پیش تعریف‌شده و آماده درج هستند. الگوهای بلوک گروهی از بلوک‌های وردپرس هستند که به کاربران اجازه می‌دهند هر تعداد طرح‌بندی پیچیده را تنها با کلیک کردن روی چند دکمه ایجاد کنند.

 

دایرکتوری الگوهای وردپرس مخزن طیف گسترده ای از الگوهای بلوک است که برای صرفه جویی در وقت شما و افزودن عملکرد اصلی سایت ساخته شده است. با افزایش تعداد الگوهای بلوک موجود در فهرست الگوها و همراه با مضامین، اکنون یک کاوشگر الگو در تمام صفحه وجود دارد که می توان از طریق دکمه کاوش در درج کننده الگو به آن دسترسی داشت.

 

با یک نمای تقریبا تمام صفحه که شما را به دیدن جزئیات دقیق می کشاند، کاوشگر الگو مقایسه الگوها و انتخاب مورد انتظار کاربران را آسان می کند. این Explore به کاربران امکان می دهد الگوها را در ابزار بزرگتر و پیشرفته تر پیدا کنند.

 

فقط پس از کلیک بر روی درج کننده بلوک، روی دکمه ” Explore ” در تب Patterns کلیک کنید.

 

 

 

13. وزن فونت برای بلوک عنوان

 

به عنوان یکی از کنترل‌های دقیق بلوک‌ها، اکنون می‌توانید وزن قلم (ظاهر) را برای بلوک عنوان انتخاب کنید. علاوه بر این، اکنون می توانید ارتفاع خطوط و فاصله حروف و همچنین حروف بزرگ را کنترل کنید.

 

 

 

 

بهبود عملکرد

وردپرس 5.9 شامل چندین بهبود برای عملکرد است.

می‌توانید تمام بهبودهای عملکرد وردپرس 5.9 را در اینجا بررسی کنید:

 

14. بهبود عملکرد درج کننده را مسدود کنید

 

درج کننده بلوک عملکرد خوبی را افزایش داد! هنگام جستجو و قرار دادن بلوک ها با سرعت و سهولت، احتمالاً تفاوتی خواهید دید.

 

 

منبع تصویر: WordPress 5.9 Performance Improvements

 

15. بهبود تصاویر با Lazy-Loading

 

تصاویر با Lazy-Loading در وردپرس 5.5 معرفی شدند و بعداً برای پوشش iframes در وردپرس 5.7 گسترش یافتند. در نسخه وردپرس 5.9، پیاده سازی برای هر دو بهبودهایی برای افزایش عملکرد دریافت کرد.

 

به طور مشخص:

“تجزیه و تحلیل با در نظر گرفتن 50 موضوع محبوب نشان داد که این بهبود باعث بهبود LCP در سراسر صفحه شد، تا 30٪ سریعتر بارگذاری صفحه.”

 

16. منابع برای ساخت تم های مبتنی بر بلوک

 

همانطور که وردپرس 5.9 تم های مبتنی بر بلوک را معرفی می کند که از بلوک ها برای تعریف قالب هایی استفاده می کنند که کل سایت شما را ساختار می دهند. قالب ها و بخش های قالب جدید در HTML تعریف شده اند و از استایل سفارشی ارائه شده در theme.json استفاده می کنند.

مخزن theme-experiments دارای یک تم خالی است که یک صفحه خوب برای شروع اولین تم بلوک شما است. همچنین یک اسکریپت خط فرمان برای کمک به ایجاد یک تم بلوک برای شروع شما وجود دارد:

 

نمای کلی Block Theme اصول اولیه تم های بلوک و ساختار و قالب تم ها را توضیح می دهد.

ایجاد یک تم بلوکی یک آموزش کامل است که در ساخت یک تم بلوکی قدم می زند.

تنظیمات و سبک‌های جهانی نحوه استفاده از theme.json برای افزودن سبک به تم‌های خود را مستند می‌کند.

 

 

17. به روز رسانی برای تنظیمات، استایل ها، و theme.json

 

WordPress 5.9 theme.json v1 معرفی شده در وردپرس 5.8 را به نسخه 2 تغییر داده است. فایل‌های v1 theme.json موجود همچنان همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کنند و در زمان اجرا توسط وردپرس به فرمت v2 تبدیل می‌شوند.

 

برای شرح مفصلی از قابلیت های فایل theme.json می توانید  live specification document را بررسی کنید.

 

18. چند Stylesheets برای یک بلوک

 

اکنون می توانید بیش از یک شیوه نامه در هر بلوک ثبت کنید. می‌توانید از این برای اشتراک‌گذاری سبک‌ها در میان بلوک‌هایی که می‌نویسید، یا برای بارگیری سبک‌ها برای بلوک‌های جداگانه استفاده کنید، بنابراین استایل‌های شما تنها زمانی بارگیری می‌شوند که بلوک استفاده شود.

 

19. قلاب ها و توابع جدید برای کار با پست ها، انواع پست ها و طبقه بندی ها

 

در وردپرس 5.9، new hooks and functions جدیدی برای کمک به توسعه‌دهندگان برای کار با پست‌ها، انواع پست و طبقه‌بندی اضافه شده‌اند.

 

20. API جدید برای دسترسی به تنظیمات و سبک های جهانی

 

در نهایت، پس از معرفی یک API theme.json در وردپرس 5.8 و API جاوا اسکریپت مربوط به آن، وردپرس 5.9 با یک API عمومی PHP برای خواندن داده‌ها از theme.json ارائه می‌شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *